Pluszaki – zwykłe przedmioty, czy jednak coś więcej?

Dzieci dają nam radość życia, chociaż bywają momenty, w których ciężko uwierzyć w to zdanie. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu jesteśmy rozczarowani zachowaniem naszych małych pociech, to koniec końców chcemy dla nich jak najlepiej, a jeden szczery uśmiech sprawia, że zapominamy o wszystkich złych chwilach. Widok śpiącego dziecka przytulonego do swojego ulubionego pluszaka rozczuli każdego.
Już dawno temu Alan Alexander Milne udowodnił, że dla dziecka pluszowy miś to coś więcej niż tylko zabawka, to pierwszy, najlepszy przyjaciel. Chyba każdy kiedyś miał swojego Kubusia Puchatka i nie musiał on być koniecznie misiem, ponieważ poza klasycznymi misiami, przytulanki dla dzieci przybierały postać innych zwierzątek. Dziś jest nie inaczej. Przytulanki dla dzieci produkowane sa jako kotki, pieski, świnki lub jakieś zabawne stworki. Każde dziecko takiego pluszaka potrzebuje i powinno go otrzymać od rodziców.
W psychologii dziecięcej przytulanki nazywane są obiektem przejściowym i mają wielkie znaczenie w rozwoju dziecka na etapie, w którym wykształca ono swoją odrębność od matki. Pluszaki dają poczucie bezpieczeństwa i oswajają dziecko z samodzielnym spaniem. Poza tym taki miś, czy też inne pluszowe zwierzątko to powiernik dziecięcych sekretów. To właśnie swojej przytulance dzieci zdradzają tajemnice. Zawsze wszystkiego ze spokojem wysłucha i będzie z naszym dzieckiem na dobre i na złe. Przytulanki dla dzieci pełnią też w pewnym sensie role opiekunów. Pomagają też zastąpić mamę w trudnych emocjonalnie momentach, a poprzez zabawę z pluszakiem, dziecko uczy się także wyrażać swoje emocje. Przytulanki dla dzieci są niezwykle ważne i pomagają w prawidłowym procesie rozwoju. Ich rola jest nieopisana.
Z biegiem lat dziecko uwolni się spod skrzydeł swojego pluszaka tak jak kiedyś osiągnie wiek dojrzały i odejdzie od rodziców. Silna więź z rodzicem towarzyszy im przez całe życie i podobnie bywa ze swoją pierwszą przytulanką. Do dziś część z Was zapewne wspomina swoją ulubioną maskotkę. W końcu pluszaki kocha chyba każdy, bez względu na wiek i nie ma w tym nic złego. Przytulanki dla dzieci uczą poczucia bliskości oraz empatii. Te z pozoru zwykłe przedmioty, bo przecież są one tylko przedmiotami, pomagają zrozumieć świat. Należy zatem zastanowić się, czy aby na pewno to jest tylko rzecz, czy jednak coś więcej?