Jak czyścić układ klimatyzacji samochodu?

klimatyzacja samochodowa

klimatyzacja samochodowa

Utrzymywanie układu klimatyzacji w samochodzie w czystości jest nie tylko korzystne dla jego długowieczności, ale także pomaga poprawić jego wydajność. Nieczyszczony układ klimatyzacji może powodować uczucie duszności i dyskomfortu w samochodzie, a co dopiero podczas jazdy w gorący dzień. Utrzymanie go w czystości nie jest szczególnie trudnym zadaniem; oto jak wyczyścić układ klimatyzacji samochodu.

Jak działa system klimatyzacji w twoim samochodzie?

wnętrze samochoduSystemy klimatyzacji w nowoczesnych samochodach opierają się na procesie chłodzenia. Zimne powietrze powstaje poprzez sprężenie czynnika chłodniczego (często R134a, ale czasami innych) w zamkniętym układzie, który zawiera parownik i skraplacz. Parownik jest częścią systemu AC odpowiedzialną za usuwanie ciepła z powietrza. Robi to poprzez schłodzenie czynnika chłodniczego, który następnie zmienia fazę z cieczy na gaz i uwalnia w tym procesie ciepło. Schłodzone powietrze jest następnie przesyłane przez kanały powietrzne do wnętrza samochodu, co powoduje obniżenie temperatury w samochodzie.

Co powinieneś wyczyścić podczas czyszczenia swojego AC?

  • Filtr powietrza – Z reguły powinieneś wymieniać filtr powietrza raz w roku, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jest on odpowiedzialny za zapobieganie zapychaniu się układu dużymi cząstkami, takimi jak liście, brud i piasek, i uszkadzaniu sprężarki.
  • Parownik i skraplacz – Parownik i skraplacz powinny być czyszczone co 2-3 lata, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Nagromadzenie brudu i zanieczyszczeń obniża wydajność układu, co oznacza, że trzeba go dłużej eksploatować lub zużywać więcej energii, aby utrzymać chłód w samochodzie.
  • Kanały powietrzne – Kanały powietrzne są czyszczone podczas czyszczenia filtra powietrza oraz parownika i skraplacza. Utrzymanie kanałów powietrznych w czystości pomoże Twojemu samochodowi pachnieć świeżo i bez alergenów.

Kanały powietrzne.

Kanały powietrzne to przejścia, które łączą filtr powietrza z resztą systemu AC . Jako takie, będą one zazwyczaj pokryte warstwą kurzu i brudu. Utrzymywanie tych kanałów w czystości nie tylko pomoże Twojemu samochodowi pachnieć bardziej świeżo, ale także zapobiegnie uszkodzeniu reszty systemu przez duże cząstki.

Co więcej, czyszczenie kanałów pomoże zmniejszyć ryzyko przedostania się do wnętrza samochodu cząsteczek wywołujących alergie. Idealnie byłoby, gdybyś czyścił kanały co najmniej raz w roku.

Parownik i skraplacz

SamochódParownik i skraplacz to dwa elementy systemu AC, które znajdują się we wnęce silnika. Parownik jest częścią, która usuwa ciepło z powietrza, natomiast skraplacz jest częścią, która schładza czynnik chłodniczy. Parownik i skraplacz są podatne na gromadzenie brudu i zanieczyszczeń, co może zmniejszyć wydajność systemu AC. Należy czyścić te elementy co 2-3 lata, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Można je wyczyścić samodzielnie lub zabrać do mechanika.

Czyszczenie układu klimatyzacji w Twoim samochodzie jest jedną z ważniejszych czynności, które możesz zrobić, aby wnętrze znów poczuło się świeże i nowe. Robienie tego pomoże również poprawić osiągi Twojego samochodu. Utrzymywanie kanałów powietrznych w czystości nie tylko pomoże Twojemu samochodowi pachnieć świeżo, ale także zapobiegnie uszkodzeniu reszty systemu przez duże cząstki.

Autor

  • Ukończył studia prawnicze. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w branży. Bada różne trendy rynkowe. Jest także wykładowcą zagadnień prawnych na szkoleniach i webinarach. Jego hobby to górskie wędrówki i spływy kajakowe.

2 komentarze

  1. Klima w aucie często sprawia kłopoty, na szczęście dzięki fachowcom z serwisu jest ona w dobrych rękach. Czy szukając warsztatu, należy kierować się głównie ceną? Nieprawda, najważniejsza jest dobra jakość wykonania.

  2. Klimatyzacja samochodowa powinna być regularnie czyszczona, ponieważ w innym przypadku może ulec uszkodzeniu. W serwisie klimatyzacji wyszkoleni technicy z pewnością zadbają o jej odpowiedni stan. W moich okolicach znajduje się świetny warsztat samochodowy. W przypadku problemów z autem zawsze korzystam z jego usług.